הכנה לכיתה א' – הורים

השנה בגן חובה היא השנה האחרונה לפני עליה לכיתה א’. המעבר ממסגרת גן למסגרת בית הספר הינו מעבר מרגש גם לילדים וגם להוריהם. ההורים מקבלים תזכורת משמעותית שהאפרוח הקטן שלהם גדל. הילדים מתרגשים, כי עצם העליה לכיתה א’ היא מבחינתם הוכחה שעכשיו הם גדולים. ההורים בתוך תוכם מאוד רוצים שילדם יצליח בלימודים, שיהיה לו מעניין ולא קשה מדי, שיהיו לו חברים טובים בכיתה, שהמורה תאהב אותו ותראה אותו.
כמו בכל מעבר בחיים, עולים חששות ושאלות: איך להכין נכון את ילדי לכיתה א’ כך שיהיה לו פשוט ורגוע ככל האפשר? מה הילד שלי חייב לדעת כדי להצליח בבית הספר? האם כדאי לעבור קורס הכנה לכיתה א’? ועוד שאלות רבות.

אם אתם מרגישים שילדכם בשל במידה סבירה לבית הספר אך אתם מעט לחץ, אני ממליץ להורים להשתתף בקורס קצר – הורים הכנה לכיתה א’ (הכנה לכיתה א – הורים – תוכנית). בקורס נכיר מהם כישורי החיים ומהם כישורי הלמידה הנחוצים. נכיר איך הילדים חושבים, מה זה מנגנון השליטה העצמית. הקורס גם מציע כלים פשוטים (משחקים) לעזור לילד לצמצם את הפערים מול ילדים אחרים. ההורים יוכלו לישם את הכלים והמשחקים הללו בבית  כבר אחרי המפגש הראשון. הקורס מתקיים בקבוצות קטנות או כסדרת מפגשים פרטנית. המפגשים מתקיימים דרך סקייפ (חי ולא מוקלט), אין צורך לצאת מהבית ולשלם לשמרטף.

קורס להורים - הכנה לכיתה א'

הקורס עושה סדר בריבוי המידע, מתמצת ומאפשר להבין מה באמת חשוב לקראת כיתה א'. בקורס נדון בשאלות החשובות (רשימת השאלות המנחות להורים – הכנה לכיתה א – שאלות מנחות להורים) ביותר לקראת עליה לכיתה א' ונענה עליהן.

נכיר את השאלות (רשימת השאלות המנחות לילד – הכנה לכיתה א – שאלות מנחות לילד) שחשוב להציג בפני הילד שעולה לכיתה א'.  בקורס נכיר מהם כישורי הלמידה הנחוצים. נכיר איך הילדים חושבים, מה זה מנגנון השליטה העצמית. נתמקד במושגים: יכולת ניהול עצמי ושליטה עצמית. הקורס מציע כלים פשוטים ושניתנים ליישום בבית מיד לאחר המפגש הראשון. פירוט הנושאים מופיע בהמשך.

הקורס כולל 5 מפגשים של שעה ורבע כל אחד + מפגש אחד מתנה (סה"כ 6 מפגשים). המפגשים מתקיימים פעם בשבוע.
ההתקשרות היא דרך סקייפ/טלפון. הקורס מתקיים בפורמט של קבוצה קטנה (עד 3 זוגות הורים) או כמפגשים פרטניים.
בנוסף, במהלך הקורס וחודשיים לאחר מכן ניתנת למשתתפים תמיכה טלפונית.

למי הקורס מתאים? 

 להורים שהתפתחות בריאה של ילדם חשובה להם
 להורים ששיתוף פעולה איכותי ויעיל בחינוך ילדם חשוב להם
 להורים שפתוחים לאמץ גישה מקורית, אנושית והוליסטית בגידול ילדים

קורס "עליה לכיתה א'" היה מדהים , מאוד מאוד נהניתי , מאוד אהבתי שהוא היה מאוד חווייתי ולא רק חלק התיאורטי. קיבלתי מושג מה לעשות עם הילדים, איך להפעיל אותם, לשחק איתם, איך להעביר איתם זמן בכייף תוך כדי שהם יתפתחו דרך אותם משימות/מחשקים. כמו כן הקורס היה בנוי היטב והעברת את החומר בצורה מאוד ברורה, כיפית.​
טליה ט.
אמא ומטפלת לגיל הרך

רשימת השאלות הינה מצע לשיח ודיון בנושא. חשוב שההורים ישוחחו ויגבשו תשובות על כל השאלות. עדיף שהשיח יתרחש באווירה טובה, בפתיחות ובנעימות. כדאי להקדיש זמן לשיחה זו ולא לבצע אותה תוך כדי פעולות אחרות. אנו דוגלים במספר רב של תשובות ולא בתשובה נכונה אחת. רשימת השאלות הינה חלקית. אלה שאלות שמקדמות חשיבה ומודעות לנושא.

שאלות מנחות להורים לילדים העולה לכיתה א'

  1. מהם, לדעתכם, תפקידי בית הספר היום? למה צריך ללמוד בבית הספר היום?
  2. מה חשוב לכם בלמידה של ילדכם?
  3. מה, בעיניכם, יחשב כהצלחה בבית הספר? למה? מהם אמות המידה להצלחה?
  4. מהו תפקידם של הורים לילד שעולה לכיתה א'? מה תלוי בהורים?
  5. במה הילדים של היום שונים/דומים מהדורות הקודמים? מה זה אומר?
  6. איך יודעים האם הילד בשל לקראת בית הספר?
  7. מהם כישורי החיים הבסיסיים הנדרשים לבית הספר ולחיים?
  8. מהם כישורי הלמידה הנחוצים בחיים בכלל ובבית הספר בפרט?
  9. מה חשוב שהמורה של ילדכם ידע עליו?

שאלות מנחות להורים לילדים העולה לכיתה א'

1. למה, לדעתך, צריך ללמוד בבית הספר?
2. מיהו תלמיד?
3. מיהו מורה?
4. מה היית רוצה שיקרה לך בבית הספר?
5. מה, לדעתך, הכישורים הנחוצים כדי להצליח בלימודים בבית הספר?
6. מה עליך לעשות כדי להפוך לתלמיד?
7. מי זה תלמיד מושלם? במה אתה דומה לו? ובמה אתה שונה ממנו?
8. מה היית רוצה שהמורה שלך תדע עליך?
9. אם תתקל בבעיה, מה תעשה?

תוכנית לקורס הכנה לכיתה א'