הורות שלווה

בימים האלה המושגים חינוך ילדים, מוסד הבית ספר, שיטות לימוד וכדומה עוברים שינויים ומהפכות. קיים בילבול גדול גם בקהילת ההורים וגם בקהילת המורים מה נכון היום, איך ללמד היום את הילדים, מה יש לעשות אחרת ממה שהיה נכון לפני מספר שנים ומה אסור שישתנה. צצות שיטות חדשות-ישנות ושמות נוצצים, שמשכנעים שדרכם היא הנכונה ביותר. מופיעים ספרים עבי כרס שמתארים הוראות ברורות לגבי מה צריך לעשות.
אני מציע לבדוק את הגישה החינוכית בהקשר של חוקי הטבע והאתיקה.
הקורס נקרא “הורות שלוה” בא ליצור בהירות. האם קיימת בטבע הורות שלוה בכלל? זו שאלה שרוב ההורים שואלים. אני אינני מכיר הורות שלווה באופן תמידי, אך בהחלט מכיר הורות טובה, מודעת ומשתפרת. הקורס מתמקד בהיבט הרגשי ובא לעשות סדר, מה חשוב, מתי ואיך. אם אתם שואלים את עצמכם מה המתנה הכי גדולה שתוכלו להעניק לילדכם ולכם, התשובה היא: הקורס הזה!
למי מתאים הקורס? לפניכם רשימת שאלות. אנא נסו לענות על השאלות הללו. במידה והשאלות האלו חשובות לכם ואתם מחפשים להן תשובות, הקורס הזה בשבילכם. אנו נדון בנושאים האלה ובנושאים נוספים ונגבש להם תשובות.

את הקורס עם אליה עשינו בצורה מפורטת אשר נפרסה על פני מפגשים רבים. לכל אורכם הורגשה המקצועיות, האנושיות, הנכונות והקסם האישי המאפיינים אותו. מה שבלט במיוחד היה היכולת והרצון שלו להכיל ולענות על כל שאלה בכבוד, ולהתאים את עצמו לקצב האינדיבידואלי שלנו. באופן כללי הרגשתי שהקורס היה הרבה יותר מהעברת ידע, אלא עיצוב והתפתחות של דפוסי מחשבה. לעיתים תוך כדי אתגור האחד של השני. חלק מהחומר המועבר היה אקטואלי ויישים בזמן אמת, וחלקו טמן זרעים באדמה לעתיד שיבוא. ולמרות שאת החלק השני קשה יותר להעריך במיידי, לדעתי מוכנות ומניעתיות הן מתנות ארוכות טווח שקשה לנבא את ערכן כעת. אמליץ על התהליך עם אליה להורים שרוצים לדייק מול עצמם ומול ילדם, להיות נוכחים, לדעת לדבר בצורה בונה, להביע את עצמם ולעודד את ילדם להבעה, ולהיות נתמכים.
משפחת א.

שאלות מנחות להורים - קורס "הורות שלוה"

רשימת השאלות הינה מצע לשיח. כדאי ששני ההורים ישוחחו ויגבשו תשובות על כל השאלות. עדיף שהשיח יתרחש באווירה טובה, בפתיחות ובנעימות. כדאי להקדיש זמן לשיחה זו ולא לבצע אותה תוך כדי פעולות אחרות. רשימת השאלות הינה חלקית. אלה שאלות שמקדמות חשיבה ומודעות לנושא.

1. מה הייתם רוצים להעניק לילדיכם?
2. מהם הדברים שעוברים מהורים לילדים ללא מאמץ?
3. במה הילדים של היום שונים מהילדים של הדור הקודם? מהדור שלכם?
4. מהם המרכיבים הקבועים בחינוך שאינם תלויי זמן?
5. מהם המרכיבים המשתנים שתלויים בתקופה, בנסיבות ובהקשר?
6. אילו תופעות מזיקות חייבים לבלום היום?
7. איך לעזור לילד לפתח אופי חיובי ומקדם?
8. מהם כישורי החיים הבסיסיים?
9. איך לשבח את הילד נכון?
10. מהן הדרכים להביע רגשות שליליים בדרך מכבדת?
11. למה ילדים מעצבנים לעיתים?
12. מה בחינוך תלוי באמא? מה בחינוך תלוי באבא?
13. מה הדבר החשוב ביותר בכל תקופת חיים של הילד?
14. מה הילד סופג בגילאים מ-0 עד 3?
15. מהם שלושת המשברים הגדולים ביותר בחיי הילד?
16. מה מעסיק את הילד בגילאים 5 עד 7?
17. על מה חשוב לשים דגש בגילאים 7 עד 9?

קורס "הורות שלוה"

הדרך להורות השלוה מתבססת על חוקי הטבע והאתיקה. מטרת הקורס להציע לכם, ההורים, ידע וסל כלים לטובת בניית ערוץ תקשורת אמין ומשמעותי עם ילדיכם. תקשורת טובה עם ילדיכם מסייעת לגדל ילד מאושר ובריא והופכת את חווית ההורות לשלוה יותר.
הקורס כוללת חומרים תאורטיים, אך הדגש בקורס הוא על תירגול ואימון. במהלך הקורס יינתנו מספר רב של תרגילים מעשיים.

הקורס כולל 15 מפגשים, כל מפגש נמשך שעה ורבע. המפגש מתקיים פעם בשבוע בשעות הערב. ההתקשרות היא דרך סקייפ/טלפון ונועד לזוג הורים אחד או עד 3 זוגות הורים. בנוסף, במהלך הקורס ושלושה חודשים לאחר מכן ניתנת למשתתפים תמיכה טלפונית.

למי הקורס מתאים:
 להורים שחשובה להם התפתחות תקינה של ילדיהם
 להורים שחשוב להם לחנך את ילדיהם באופן איכותי ויעיל
 להורים שפתוחים לאמץ גישה מקורית, אנושית והוליסטית בגידול הילדים

 

תוכנית לקורס "הורות שלוה"